Can You Guess The Prices Of Everyday Items In the 1920s?

You might know what things cost in 2018, but can you guess the prices of these everyday items in the 1920s? There's only one way to find out...start the quiz!
START THE QUIZ!

Question 1/10

pixabay.com
One pound of bacon cost ______ in the 1920s.
.52 cents
.75 cents
.10 cents
Next Question

Question 2/10

pixabay.com
Bread was _____ per pound.
.12 cents
.99 cents
.82 cents
Next Question

Question 3/10

pixabay.com
Eggs cost ______ per dozen.
.50 cents
.24 cents
.75 cents
Next Question

Question 4/10

pixabay.com
On average a head of cabbage was _____.
.2 cents
.12 cents
.20 cents
Next Question

Question 5/10

pixabay.com
One pound of coffee cost ______.
.50 cents
.20 cents
.75 cents
Next Question

Question 6/10

pixabay.com
Five pounds of sugar was _______.
.65 cents
.25 cents
.35 cents
Next Question

Question 7/10

pixabay.com
A men's suit was.....
$50.00
$80.00
$40.00
Next Question

Question 8/10

pixabay.com
10 pounds of potatoes were ______.
$1.00
$1.12
.63 cents
Next Question

Question 9/10

pixabay.com
A half gallon of milk was ______.
.80 cents
.28 cents
.10 cents
Next Question

Question 10/10

pixabay.com
A simple everyday dress was _____.
$30.00
$10.00
$50.00
Result
Let's face it- nothing costs what it once did in the 1920s! Knowing what one would have paid for a pound of bacon or a loaf of bread almost 100 years ago is no small feat. Even though you didn't pass, you gave it your all and learned something new! Go you!

C+, Price Putz

wikimedia.org
Right!
Though the 1920s happened long ago, you had no issue guessing the prices of everyday items folks used back in the day. From a simple day dress to a pound of bacon, you never would have over paid in the 1920s!

B+, Price Pert

wikimedia.org
Right!
You are price perfect! In the 1920s, things cost far less than they do today. Though these items haven't cost this little for almost 100 years, you still managed to correctly guess what these things cost way back in the roaring 20s. Try being more impressive, we dare you!

A+, Price Perfect

wikimedia.org
Right!
Check Your Answers
Play Again
1
One pound of bacon cost ______ in the 1920s.
.52 cents
.75 cents
.10 cents
2
Bread was _____ per pound.
.12 cents
.99 cents
.82 cents
3
Eggs cost ______ per dozen.
.50 cents
.24 cents
.75 cents
4
On average a head of cabbage was _____.
.2 cents
.12 cents
.20 cents
5
One pound of coffee cost ______.
.50 cents
.20 cents
.75 cents
6
Five pounds of sugar was _______.
.65 cents
.25 cents
.35 cents
7
A men's suit was.....
$50.00
$80.00
$40.00
8
10 pounds of potatoes were ______.
$1.00
$1.12
.63 cents
9
A half gallon of milk was ______.
.80 cents
.28 cents
.10 cents
10
A simple everyday dress was _____.
$30.00
$10.00
$50.00