Can You Guess How Much These 1990s Items Cost? | QuizPug

Can You Guess How Much These 1990s Items Cost?

You may think you remember just how much these 1990s items cost, but do you really? It's time to discover just how well you really remember this decade in time. Embark on these 12 questions and put your knowledge to the test!
START THE QUIZ!

Question 1/12

pexels.com
Share This
What was the average cost of a new home in the 1990s?
$149,800.00
$175,900.00
$199,900.00

Question 2/12

pexels.com
Share This
On average, what was the price of apples per pound in the early 1990s?
.99 cents
.75 cents
$1.15

Question 3/12

pexels.com
Share This
A gallon of regular gas would set you back how much in the 1990s?
$1.90
$1.16
$1.89

Question 4/12

pexels.com
Share This
In 1996, six cans of Coca-Cola would cost around....
$1.00
$1.75
$2.50

Question 5/12

pexels.com
Share This
If you needed a gallon of milk in the 1990s, how much money would you need?
$2.78
$1.75
$3.15

Question 6/12

staticflickr.com
Share This
According to a 1990 Sears Wish List Book, how much would an Air Force Barbie have set you back?
$20
$15
$10

Question 7/12

staticflickr.com
Share This
How much would a box of Girl Scout cookies have set you back in 1990?
$2.00
$3.50
$4.75

Question 8/12

staticflickr.com
Share This
How much would a Polly Pocket set have set you back in 1990s?
$10
$15
$25

Question 9/12

staticflickr.com
Share This
How much would you need to buy a bottle of ketchup in the early 1990s?
$.96 cents
$1.50
$2.00

Question 10/12

pexels.com
Share This
One could easily get five pounds of sugar for what price in the 1990s?
$2.50
$1.75
$.99 cents

Question 11/12

staticflickr.com
Share This
How much did a Furby doll cost in 1998?
$30
$35
$50

Question 12/12

wikimedia.org
Share This
Buying a can of tuna in the 1990s would typically cost around...
$.50 cents
$.75 cents
$1.00

C+, 1990s Price Drop

wikimedia.org
Right!
Uh-oh! It seems as if you have forgotten what things cost back in the 1990s. Though this era wasn't that long ago and many of us remember our purchases, few can accurately pin a price to the things many of us coveted the most.

B+, 1990s Price Whiz

freegreatpicture.com
Right!
Based on the results of this quiz, you are a true 1990s price whiz! Unlike many individuals, you still remember what many of the basics would have set you back in the 1990s. Though a few of these items slipped your memory, for the most part you know the 90's like it was yesterday.

A+, 1990s Price Savvy

freegreatpicture.com
Right!
Based on the results of this quiz, you are truly 1990s price savvy! Very few individuals remember the 1990s with the clarity that you do. From Furby's to McDonald's, you remember what many items of the 1990s cost and how much those prices have gone up in the modern day!
Check Your Answers
Play Again
1
What was the average cost of a new home in the 1990s?
$149,800.00
$175,900.00
$199,900.00
2
On average, what was the price of apples per pound in the early 1990s?
.99 cents
.75 cents
$1.15
3
A gallon of regular gas would set you back how much in the 1990s?
$1.90
$1.16
$1.89
4
In 1996, six cans of Coca-Cola would cost around....
$1.00
$1.75
$2.50
5
If you needed a gallon of milk in the 1990s, how much money would you need?
$2.78
$1.75
$3.15
6
According to a 1990 Sears Wish List Book, how much would an Air Force Barbie have set you back?
$20
$15
$10
7
How much would a box of Girl Scout cookies have set you back in 1990?
$2.00
$3.50
$4.75
8
How much would a Polly Pocket set have set you back in 1990s?
$10
$15
$25
9
How much would you need to buy a bottle of ketchup in the early 1990s?
$.96 cents
$1.50
$2.00
10
One could easily get five pounds of sugar for what price in the 1990s?
$2.50
$1.75
$.99 cents
11
How much did a Furby doll cost in 1998?
$30
$35
$50
12
Buying a can of tuna in the 1990s would typically cost around...
$.50 cents
$.75 cents
$1.00

What Do You Think?